SEO Analizi Çalışmalarında Log Kayıtları ve Analizinin Önemi

Search Engine Optimization yani SEO dilimizde “Arama motoru optimizasyonu” anlamına gelmektedir. İnternet sitelerinin arama motorları tarafından daha rahat,kolay ve hızlı bir şekilde taranmasına uygun hale getirilmesi yani optimize edilmesi neticesinde hedef kelimelerde arama motorlarında üst sıralara çıkılması hedeflenmektedir.

Google arama motoru internet sitelerini sıralarken, yapılan SEO çalışmaları bu sıralamada önemli bir paya sahip olmaktadır. Arama motorları botlarının internet sitenizde ne kadar süre kaldığı, hangi dizinlere sorunsuz bir şekilde eriştiği ya da erişemediği, ne kadar sıklıkla ziyaret ettiği gibi bilgileri internet sitenize ait log kayıtlarını analiz ederek kolayca öğrenebilirsiniz. Log kayıtlarının bu aşamada doğru bir şekilde tutulması da oldukça önemlidir. Log kayıtları işin özünde he ne kadar SEO amaçlı olmasa da, kayıtlardan doğru yapılacak analiz sonucu fayda sağlayacak önemli bilgiler edinebiliriz.

Log Kayıtlarının Analizinin SEO için Faydaları

 • İnternet sitelerine ait erişim log kayıtların da istek yapılan sayfalara ait yanıt kodları bulunmaktadır. Bu yanıt kodları bizlere sayfanın düzgün bir şekilde açılıp / açılmadığını, ziyaretçilerin sayfalara girdiğinde bir hata ile karşılaşıp karşılaşmadığı vb. bilgileri verecektir. Çok fazla hata alan (Örnek:404 – Sayfa bulunamadı) sayfaları tespit ederek ilgili sayfayı düzeltebilir böylece google sıralamalarından sitenizin düşmesini engelleyebilirsiniz.
 • Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sayfalar arasındaki geçişlerini ya da hangi internet siteleri üzerinden geldiğini öğrenebilirsiniz.
 • Arama motoru botlarının IP adreslerini tespit ederek sonrasında bu örümceklerin hangi sayfalarınızda gezindiğini, sitenizi ne kadar sıklıkla ziyaret ettiğini öğrenebilirsiniz. Özellikle içeriklerinizin arama motorlarının SERP’lerinde yer alıp almadığı hakkında sizlere fikir de verecektir.
  • SERP yani Search Engine Results Page; arama motoru sonuç sayfası anlamına gelmektedir. Google’da bir kelimeyi aradığınızda karşınıza gelen sonuç sayfası.
 • Kötü niyetli (spam, saldırı vb.) isteklerin tespit edilmesi konusunda log kayıtlarının analizi oldukça fayda sağlamaktadır.
 • Bu noktada faydalarını farklı farklı örneklerle anlatarak uzatabiliriz fakat konuyu boğucu bir hale getirmemek için önemli bazı noktalara değiniyoruz.

SEO Amaçlı Log Analizinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Arama motoru botları sayfaların tamamını yoksa sadece belirli sayfaları mı geziyor?
 • Arama motorları botları sitenizi ne kadar sıklıkla ziyaret ediyor ? Hangi arama motorları botları sitelerinizi ziyaret ediyor ?
 • Durum kodlarının (200, 404, 500 vb.) kontrol edilerek analiz edilmesi gerekmektedir. Örneğin siteniz gündüz saatlerinde hep açıktır fakat gece belirli aralıklarda sürekli sunucu hatası (500 durum kodu) aldığında google botları ve ziyaretçiler siteye erişim sağlayamaz. Bu durum da haliyle sitenizi olumsuz olarak etkiler.
 • Eklemiş olduğunuz yeni içerikler arama motorları botları tarafından ziyaret ediliyor mu ? Ne kadar sürede ? Yine bağlantılı olarak güncellenen sayfalar google botları tarafından ziyaret ediliyor mu ?
 • Arama motorlarına ait botların tespit edildikten sonra ilgili IP adreslerinin filtrelenerek detaylı bir şekilde hareketlerinin analiz edilmesi dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biridir.
 • Arama motorlarının sayfalara gerçekleştirmiş olduğu isteklerde özellikle alınan durum kodlarına dikkat edilmelidir. Sorunlu sayfalar olduğu halde müdahale edilmelidir.

SEO Amaçlı Log Analiz İşlemi Nasıl Yapılır?

İnternet sitelerinin büyüklüklerine / işlem hareketliliğine göre log kayıtlarının boyutları değişkenlik göstermektedir. Ayrıca her site aynı şekilde log kaydını tutmamaktadır. Ziyaretçi trafiği ve işlem hizmeti çok olan internet sitelerinde ki log kayıtlarının boyutu büyük olabilmektedir. Analiz işleminde log kayıtlarının doğru tutulması oldukça önemlidir. Genel itibari ile log kayıtları tutulurken aylık olarak kayıt alınmaktadır ve her ay farklı bir dosya içerisinde arşivlenmektedir.

Log kayıtlarının analizini yapmadan önce genel olarak satır ve sutünlarda geçen log kayıtlarında ki ifadeler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bunun için loganalizi.com sayfamızda yer alan bilgileri incelereyek konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Log kayıtlarında yer alan bilginin anlamını bilmeden ve daha önce log kayıtlarını herhangi bir şekilde analiz etmediyseniz sağlıklı bir inceleme yapmanız malesef mümkün değildir. Ama günümüzde yer alan otomatik programlar/uygulamalar sayesin de, yönlendirmeleri ile de kolay bir şekilde log kayıtlarını analiz edebilirsiniz. Bir zaman sonra tecrübe kazanınca; bizim kullanıcılara tavsiyemiz linux komutlarını kullanarak log kayıtlarını dilediği şekillere sokarak analiz etmesidir. Yine inceleme işlemleri ile ilgili detaylı bilgileri loganalizi.com sayfamızda bulabilirsiniz.

Site Footer