Popüler Log Yönetimi Programı Araçları / Yazılımları

Daha önceki sitede bulunan yazılarımızda log kayıtlarının bizlere ne gibi katkılar sağladığına sıkça değinmiştik. Bu yazımızda ise log yönetimi araçlarından özetle bahsederek tanıtımlarını yapacağız.

Log kayıtları sistemde yaşanan herhangi bir aksaklıkta bizlere sorunun kaynağını bulmamızda ve sistemde gerçekleşen olaylar ile ilgili fikir sahibi olmamızda oldukça büyük katkı sağlar. Log kayıtlarını / günlük dosyalarını manuel olarak toplamak, analiz etmek, merkezileştirmek neredeyse imkansızdır. Günümüzde birçok log yönetimi araçları tüm bu işlemleri gerçekleşirken analiz ve yönetim konusunda sistem yöneticilerine kolaylık sağlar. Risklerin azaltılmasının yanı sıra sistemin daha verimli çalışmasını da sağlar.

Log yönetimiyazılımlarından beğenmiş olduğunuz herhangi birini tercih etmeniz; güvenlik etkinlikleri, ağınızda gerçekleşen hareketler, gerçek zamanlı işlemler vb. birçok görevde kolaylık sağlar. Sizler için derlediğimiz popüler log yönetimi araçlarını ve bağlantı adreslerini yazımızın devamında okuyabilirsiniz. Araçlar hakkında özet bilgiler verilmiş olup, sonraki yazılarımızda tüm araçların kurulumu, ayarları ve detaylı özellikleri hakkında bilgiler verilecektir.

Graylog

Log yönetimi yazılımları biri olan Graylog; kayıt türü ve görselleştirme yetenekleri ile log yazılımları arasında önde gelen isimlerdendir. Graylog yazılımı, merkezi kayıt sistemi, uyarılar, görselleştirme vb. birçok alanda ihtiyaca göre esnek yapısı sebebiyle tercih edilmektedir. Graylog her ne kadar açık kaynak kodlu olsa da tercih etmek isteyen büyük işletlemer için kurumsal planları da bulunmaktadır.

Graylog hakkında detaylı bilgi için https://www.graylog.org/ URL adresini ziyaret edebilirsiniz.

XpoLog

Günlük dosyaları tarihe göre bölebilme,ayrıştırma vb. gibi birçok özelliği bünyesinde XpoLog log yazılımı; Apache sunucu günlükleri, AWS, Windows ve Linux olay günlükleri ve Microsoft IIS gibi çeşitli kaynaklardan gelen verileri kolayca analiz edebilmektedir. Ayrıca log yönetimi yazılımı sistemine kurmak istemeyenler için bulut taban tercih etme imkanı sayesinde web tarayıcıları üzerinden de erişim sağlama imkanı bulunmaktadır. Ayrıca log yönetimi dışında analiz özelliği sayesinde izin dosya erişimlerini tespit etmesinin yanı sıra uygulama ve donanım kullanımını da optimize eder.

Bu yazılım seçilen kaynaklardan verileri toplayarak sisteme dahil ettiğiniz dosyaları izler. Tüm verileri merkezileştirerek kaynakları birleştirir ve kendi kayıt veritabanını oluşturur. Oluşturulan veritabanı üzerinden sonuç odaklı arama, filtreleme ve dosya yazdırma işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirme imkanı sunar. Yazılımın özelliklerine göre ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunmaktadır.

XpoLog hakkında detaylı bilgi için https://www.xplg.com/ URL adresini ziyaret edebilirsiniz

Splunk

Önde gelen log yönetim sistemlerinden biri olan Splunk; macOS, Linux ve Windows’u kapsayan piyasa da oldukça bilinen yardımcı programlardan biridir. Splunk yazılımının ücretsiz verisyonu günlük 500 MB dosya analizi ile sınırlıdır.

Splunk hakkında detaylı bilgi için https://www.splunk.com/ URL adresini ziyaret edebilirsiniz.

Fluentd

Debian, Centos, Ubuntu vb. İşletim sistemlerinde çalışan Fluentd, günlük dosyalarının izlenimi ve yönetimini sağlayabilen açık kaynaklı ve ücretsiz bir yazılımdır. Fluentd uygulaması, analiz için Elasticsearch, MongoDB ve InfluxDB içeren araçlarla da entegre edilebilir.

Fluentd hakkında detaylı bilgi için https://www.fluentd.org/ URL adresini ziyaret edebilirsiniz.

Logstash

Elastic tarafından üretilen Logstash; Elastic Stack’ın veri toplama aracıdır. Log kayıtlarını anlamlandıran, işleyen ve taşıma işlevlerini gerçekleştiren Logstash’ın en önemli özelliği farklı kaynaklardan gelen verileri harmanlayabilmesidir.

Logstash hakkında detaylı bilgi almak için https://www.elastic.co/products/logstash URL adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kibana

Kibana, dosyaları işlemek için komut dosyaları ve programlar oluşturmanıza olanak sağlayan bir komut dili konsoluna sahiptir. Tüm sistem günlük dosyalarınızdaki bilgileri kibana ile görselleştirebilirsiniz . Ancak, programlama bilginiz yoksa , arabirimin önceden ayarlanmış veri işleme olanakları, günlük dosyalarınızı yönetmenize yardımcı olacak birçok güçlü veri sıralama ve filtreleme yardımcı programı hizmeti sunmaktadır.

Kibana sayesinde ham veriler, grafikler ve diğer görselleştirmeler dosyalara yazılabilir ve raporlar oluşturulabilir. Ayrıca farklı kaynaklardan gelen verilerin karşılaştırması yapılabilir.

Kibana hakkında detaylı bilgi almak için https://www.elastic.co/products/kibana URL adresini ziyaret edebilirsiniz.

ManageEngine Syslog Forwarder

Syslog Forwarder yazılımı Windows işletim sistemlerinde çalışmaktadır. Tamamen ücretsiz olan bu yazılım Windows’ta GUI arayüzünde çalışmaktadır. Bir kurala göre oluşturulan syslog kayıtlarını durdurarak farklı syslog sunucularına iletir. Sıradan veya önemsiz günlük kayıtlarının filtrelenmesine olanak tanıyan kullanımı kolay bir yazılımdır.

Syslog Forwarder programı hakkında detaylı bilgi edinmek için https://www.manageengine.com/free-syslog-forwarder-tool/free-syslog-forwarder-index.html URL adresini ziyaret edebilirsiniz.

SolarWinds Log & Event Manager (ÜCRETSİZ DENEME)

SolarWinds Log & etkinlik yöneticisi aracı normalde ücretsiz değildir fakat 30 günlük ücretsiz deneme sürümünden faydalanarak kullanım imkanı bulunmaktadır. Oldukça kapsamlı bir log yönetim yazılımıdır ve büyük işletmeler için kullanıma uygundur. Gerçek zamanlı izlenim sağlamanın yanı sıra olay günlüklerine hızlı bir şekilde erişim imkanı sağlamaktadır. Bu log yönetim yazılımı windows server işletim sistemlerinde çalışmaktadır fakat sadece windows olay kayıtlarını yönetmekle sınırlı özellikleri yoktur.

SolarWinds Log & Event Manager hakkında detaylı bilgi almak için https://www.solarwinds.com/log-event-manager-software URL adresini ziyaret edebilirsiniz.

Paessler PRTG Network Monitor (ÜCRETSİZ DENEME)

Paessler PRTG ağ izleyici yazılımı sistemin ağlarını, sunucularını ve uygulamaları kapsamaktadır. Günlük yönetimi, sistem yönetiminin vazgeçilmez bir parçası olduğundan oldukça kapsamlı olan bu yazılım birçok IT yöneticisinin ihtiyacını karşılamaya yöneliktir. Bu log yönetimi yazılımında izleme arayüzlerine sensör denilmektedir ve günlükleri yöneten iki adet sensör bulunmaktadır. Bunlar Windows Olay Günlüğü sensörü ve Syslog alıcı sensörüdür.

Paessler PRTG Network monitor hakkında detaylı bilgi almak için https://www.paessler.com/log-monitoring? URL adresini ziyaret edebilirsiniz.

SolarWinds Papertrail (ÜCRETSİZ DENEME)

Log yönetiminde oldukça faydalı olan bu yazılım; bulut tabanlı hizmet, dosya içeriği filtreleme ve tarihe göre kayıtlar vb. özelliklere sahiptir. SolarWinds tarafından üretilen bu log yönetimi yazılımı/programı tüm log (günlük) dosyalarını tek bir yerde merkezileştiren günlük toplayıcısıdır. Çeşitli günlük dosyalarını incelemek için kullanabileceğiniz bu yazılım, bulut tabanlı olduğundan kontrol paneline web tarayıcınız üzerinden erişim sağlayarak kontrol işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Papertrail hakkında detaylı bilgi almak için https://papertrailapp.com/ URL adresini ziyaret edebilirsiniz.

Faydalı ve Faydalanılan Kaynaklar

  • https://www.comparitech.com/net-admin/log-management-tools/
  • https://www.furkancaliskan.com/elasticsearch-logstash-kibana-beats-elastic-stack-nedir/
  • https://medium.com/devopsturkiye/elastic-stack-ile-log-y%C3%B6netimi-ve-i%CC%87zleme-beats-logstash-elasticsearch-kibana-entegrasyonu-94fef913f57e

Site Footer