Linux Log Dosyaları

Log, Linux/Unix sistemlerin en önemli dosyalarındandır. Linux sistemlerde, diğer sistemlere nazaran daha detaylı loglama mekanizması vardır. Genellikle /var/log dizini altında bulunan log dosyalarının her birinin bir ya da birden çok servisin hareketlerini kayıt altına aldığını görebilirsiniz. Tutulan log dosyalarını görmek için terminal satırında aşağıdaki komutu girebilirsiniz.

ls –l /var/log

Diğer işletim sistemlerinin aksine, LINUX tek satırlık log girdileri tutar, böylece okumayı kolaylaştıran bu sistem sayesinde loglar içerisinde kaybolmazsınız. Log dosyalarının nerede tutulduğunu bilmek ve logları okuyabilmek / anlamlandırabilmek sorun çözme sırasında yardımcı olur ve zamandan tasarruf sağlar.

Sistem tarafından oluşturulan tüm günlük dosyalarını izlemek ve analiz etmek oldukça zor bir iştir. Bu yüzden süreci basitleştirmek için merkezi bir günlük izleme aracı kullanılması oldukça önemlidir. Bunun için mutlaka günlük verilerini gerçek zamanlı olarak görüntülemenizi ve olası tehditler ortaya çıktığında sizi uyaracak uyarıları ayarlamanızı sağlayan merkezi bir günlük toplama ve analiz mekanizması kurmanız şart.

İçeriğe ulaşmak için aşağıda bulunan “İçindekiler” altındaki bağlantı adreslerine tıklayabileceğiniz gibi sayfa sonunda bulunan sayı numaralarını da sırasıyla takip edebilirsiniz.

İçindekiler

Site Footer