DVR Kamera Cihazları ve Log Kayıtları

DVR cihazındaki log kayıtlarına değinmeden önce DVR Kamera cihazları hakkında kısa bir bilgi verelim. Digital Video Recorder kavramının kısaltılmış hali olan DVR’ın dilimizdeki karşılığı Dijital video kaydedicidir. Bu cihazlar sayesinde kameralardan alınan görüntüler izlenebilir, kayıt altına alınabilir ve yönetilebilir.

Bu cihazlarında görüntü, ses kaydı, uzaktan izleme, yedek almak, kayıtları tekrar tekrar oynatma gibi fonksiyonel özellikleri bulunmaktadır. DVR kayıt cihazları hem ihtiyaca hem de CCTV sistemine göre değişiklik göstermektedir. (4,8,16,32 kanal vb.) Bu arada kameralardan gelen görüntüyü herhangi bir konuma ileten sisteme “Kapalı Devre Televizyonu” yani CCTV(Close Circuit TeleVision) denilmektedir.

Bu yazımızda bu DVR cihazlarına ait log kayıtları hakkında bilgilere değineceğiz.DVR cihazlarında genellikle log kayıtlarına ulaşabilmeniz için DVR’nize yönetici olarak giriş yapmanız gerekmektedir. Sonrasında markadan markaya değişen menü/seçenekler kısmından ilgili kayıtların tutulduğu yeri bularak log kayıtlarına ulaşabilirsiniz. Genellikle markadan markaya değişkenlik gösteren arayüzlerde tutulan veri türleri birbirine benzemektedir. Menüden log kayıtlarından ne tür bilgileri görmek istediğinizi ve hangi tarihe ait bilgileri görmek istediğinizi kolayca seçebilirsiniz.

DVR Cihazlarında Ne Tür Log Kayıtları Tutuluyor ?

Aşağıda sayılan kayıtlar; marka/modellere göre değişiklikler göstereceğinden sadece neler olabileceğinden bahsedilmiştir.

  • Alınan kayıtların zamanı,
  • Kayıtların harekete göre mi alındığı, alarm kaydı oluşturulup / oluşturmadığı
  • Yapılan ayar değişikliklerine ait kayıtlar,
  • Hangi kullanıcının bağlantı sağlayarak izlediği
  • Oluşan hatalar ve bilgilendirme mesajları
  • İşleyiş ile ilgili diğer kayıtlar

DVR Cihazı Log Kayıt Örnekleri

Site Footer