AVG Antivirüs (Mobil) Log Kayıtları

Bu yazımızda; mobil bir cihaza kurulu olan AVG Antivirüs etkinlik günlüğü üzerinden log kayıtlarına bakarak hangi tür bilgileri elde edebileceğimize değineceğiz. Burada temelde öğreneceğiz şey ise tamamen yorumlama ve bir araştırmacı kimliği ile bakış açısı kazanma. Normal şartlarda bir adli bilişimci istenen konu ile ilgili; mobil cihazlarda buldukları verileri raporlar, silinen verileri geri getirebiliyorsa getirir ve inceleme işlemini tamamlar. Bu yazımızda ise mobil cihaz üzerine kurulu olan bir uygulamanın (AVG Antivirüs) log kayıtlarına bakarak tespitlerde bulunmaya çalışacağız. Biraz siber polisiye yapmaya hazır mısınız ?

  • Silinen bir mesajın tespiti ?
  • Hangi Kripto borsasında / bankada hesabı olduğu ?
  • Yakın zamanda bir seyahat yapıp / yapmadığı ?
  • Evcil bir hayvanının bulunup / bulunmadığı ?
  • Hangi uygulamaların kurulduğu, sonrasında silinerek kullanılmadığı?
  • Hangi sosyal mecralarda hesabı bulunduğu ?
  • Yakın zamanda araç kiralayıp / kiralamadığı ?

vb. Bu bilgiler aslında sizlerin yapılan incelemenin konusuna göre sizlere olayı çözümlemede ve raporlamada oldukça fayda sağlayabilir. Tabi bunları farklı yerlerden de sorarak öğrenebilirsiniz fakat log kayıtlarından bakarak zaman kaybetmeden nokta hedefli gidebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiklerimiz, aşağıda örneklerle ekran görüntülerinde belirtilmiştir. Nerelerden SMS geldiği, doğrulama yapıldığı, hangi uygulamaların hangi tarihte kurulduğu vb…. Buradan çıkartılacak temel sonuç çok zahmetli şekillerde arayıp / tespit edeceğiniz şeyleri; aslında bir uygulamanın log kayıtlarına bakarak daha öncesinde olup / olmadığını, nereden ne isteyebileceğinizi kolayca bulabileceğinizi göstermekti.

Belki aradığın şey kimsenin bakmayı akıl etmediği yerdedir… Sözüyle yazıyı sonlandırıyorum. Faydalı olması dileğiyle.

Site Footer